A médiából nagyon sok hírt lehet összeszedegetni, ami a hitelezésről szól. Könnyen el is veszhetünk a hírek útvesztőjében, pláne ha egymásnak ellentmondó dolgokkal találkozunk.
Itt lép be a hiteltanácsadó szerepe, jelentősége, aki arra hivatott, hogy elkalauzoljon bennünket a lehetőségek között. De milyen tanácsadót válasszunk?
A hitelközvetítői piac nagyon tág. Nem kis túlzással, az elmúlt 2-3 évben gyakorlatilag bárki felcsaphatott hitelközvetítőnek és sokan éltek is ezzel a lehetőséggel. Elfelejtve azt, hogy ez is egy szakma, amit igenis meg kell tanulni. Egy bankba bekerülni és ott hiteltanácsadóként dolgozni, nem egyszerű feladat. Számos feltételhez van kötve, mint pl. végzettség, nyelvtudás, számítógépes ismeretek, szakmai előélet is akár. Pedig ott egy adott bank konstrukcióit kell tudni értékesíteni, nem pedig többét. Ezért is érdekes kérdés az, hogy hitelközvetítő tényleg bárki lehet, sokkal kisebb tudással, mint aki a bankban ül.
Ha belegondolunk, pont a hitelközvetítőnek kellene nagyobb tudás birtokában lenni, mint az adott banki ügyintézőnek. Hiszen őt bízzuk meg, hogy járja ki nekünk a legjobb lehetőséget, találja meg a megoldást, az esetleges kiskapukat.
A nagy és komoly hitelközvetítő cégek szerencsére így működnek, a hiteltanácsadóikat nem is engedik ügyfél közelébe, amíg a szükséges szakmai ismereteket el nem sajátították. Állandó oktatások, vizsgák biztosítják azt, hogy mindig naprakész információ birtokában legyenek. Az új információkat és változásokat sok esetben előbb tudják, mint a bankban ülő ügyintéző. Ez pláne akkor hasznos, ha egy-egy kedvező dolog pár nap alatt ki- illetve bevezetésre kerül a konstrukciók közül vagy közé. Hiszen ilyenkor jól jön az, hogy a hitelügyintézőnk tud szólni, hogy gyorsan indítsuk el a kérelmet, hogy az adott akciótól még ne essünk el, vagy éppen várni érdemes a beadással, mert kedvezőbbé fognak válni a feltételek (ezt a banki ügyintéző nem sűrűn teszi meg).
Azt tudnunk kell, hogy egyik közvetítő sem dolgozik ingyen. A bank minden felé közvetített hitel után jutalékot fizet. Minden bank minden konstrukció után más és más százalékot. Ha olyan közvetítővel találkozunk, aki nem kér a munkájáért jutalékot, merüljön fel bennünk a kétkedés, hogy a mi érdekünket nézi vagy a sajátját! Nyilván azt a hitelt fogja nekünk ajánlani, amiért ő a legtöbb jutalékot kapja. Azt a bankét és azt a konstrukciót, ami számára a legelőnyösebb. Jellemzően a kombinált hitelekért több banki jutalék jár, az "ingyenes" közvetítők ezeket ajánlják előszeretettel. Tisztább a helyzet a "fizetős" hitelközvetítő cégekkel. Mivel ott mi fizetünk, a mi érdekeink vannak szem előtt tartva.
Ami még fontos lehet a választás során, a banki háttér. Célszerű annak utánajárni, hogy az adott hitelközvetítő cég hány bankkal áll kapcsolatban. Hiszen minél többel, annál valószínűbb, hogy a legjobb ajánlatot tudja adni nekünk.
Utolsó kommentek